BÍLÝ KŘÍŽ - REKRAČNÍ OBLAST STARÉ HAMRY

Místo:Staré Hamry, Bílý Kříž
GPS:49°29'52,468"N, 18°32'36,216"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (6)[Skrýt náhledy]
Bílý kříž 
(klikni pro zvětšení)Hotel Sulov na Bílém Kříži 
(klikni pro zvětšení)Bílý Kříž 
(klikni pro zvětšení)Bílý kříž - zvonička 
(klikni pro zvětšení)
Bílý Kříž 
(klikni pro zvětšení)Bílý kříž - apartmánový dům 
(klikni pro zvětšení)

Bílý kříž je rekreační oblast Zadních hor, z části na slovenském území, známá už od konce 19. století. V horském uzlu Zadních hor na rozhraní Moravy a Slovenska v maličké ohrádce stojí bíle natřený lidový kříž. Je to prostý, dřevěný kříž a přece dal jméno jedné z velmi známých rekreačních oblastí - Bílý Kříž. Možná zde padl, snad zmrzl a byl pak pochován některý z finančních strážníků, kteří kdysi hlídali hranice před pašeráky. Podle jiných pramenů zde padlo za oběť moru několik četníků, kteří museli být na místě pochováni a jejich poslední útulek označen výstražným znamením. Těmto strážcům valašských hor se říkalo portáši. Název portáš pochází z latinského slova porta (brána) a znamená strážce u brány. Byl tedy portášům dán název podle jejich povolání, neboť střežili zemské průsmyky neboli zemské brány.

TURISTIKA

Oblast Bílý kříž a skutečný bílý kříž jsou od sebe 0,3 km. Bílý kříž je východiskem krásných hřebenových túr, například na Visalaje a na Gruň (5 km), další známá místa. Cestou na Gruň narazíte na Experimentální ekologické pracoviště a dřevěnou kapli na Gruni. Vědecké pracoviště je možné po předchozí domluvě navštívit a vyslechnout si odborný výklad.
Vrch Sulov (943 m n. m.) ze severu a Súl’ov (903 m n. m.) z jihu ohraničují prostory rekreační oblasti. Řada turistických značek vede v létě turisty a cyklisty na všechny strany, v zimě pak lyžařům skýtá dobře sjízdné hřebenovky a upravené běžecké tratě na Gruň a Bílou.
Tři kilometry severozápadně od Bílého Kříže na rozvodí Morávky a Mohelnice se nachází Visalaje, další známé rekreační a turistické středisko.

Bílý kříž nabízí ideální podmínky pro cykloturistiku - křižovatka značených tras a v zimě pro běžkaře, díky upravené trase na Gruň a Konečnou.
V okolí je možnost lyžování např. na Bílé.
Je odtud blízko na Slovensko i do Polska. Během půl hodiny se lze dostat např. do Rožnova pod Radhoštěm, Frýdku-Místku nebo do slovenské Čadce. Za necelou hodinu jízdy jste např. v Ostravě, v Novém Jičíně nebo v polském Těšíně.

ZAJÍMAVOST

Na Bílém Kříži byla v roce 1991 vztyčena větrná elektrárna (první v Beskydech), ale již v roce 1992 byla pro neefektivnost provozu demontována.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 24 km JV od Frýdku-Místku.
  • Vlakem: nejbližší stanice je na Ostravici.
  • Autobusem: zastávka Staré Hamry, most na lince Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí-Ostravice-Staré Hamry-Bílá, odtud po značce.
  • Pěšky: křižovatka značených tras
    - Staré Hamry - po žluté TZ, přes vrch Janikula na hřeben, dál přes Gruň (11 km od bus Staré Hamry, most)
    - Bílá - po zelené TZ (12 km z centra obce)
    - Krásná-Visalaje - po modré TZ (3 km od hotelu Visalaje, bus)
    - Ostravice - po modré okolo přehrady Šance, přes Masarykovo údolí, přes rozcestí Ježánky (12 km od hráze Šance)
    - Ostravice II. - po modré okolo přehrady Šance, přes Masarykovo údolí k rozcestí údolí Poledňany, dál po zelené k rozc. Kozlena, kde se napojíte na žlutou Tz po hřebeni (13 km od hráze Šance)
    - Horní Lomná - po modré TZ Pod Malý Polom, dál po červené TZ (10 km z centra obce, od koupaliště)
    - Morávka - po modré k rozcestí údolí Slaviče, dál po zelené TZ, souběžně s NS Prameny Morávky (13 km od hráze v. n. Morávka)
  • Na kole: křižovatka značených cyklotras 6181 a 6112.
  • Autem: Na Bílý kříž vede i silnička, která je v současné době uzavřena pro běžný provoz motorových vozidel.